Oblačinska

Původ: Jugoslávie, byla nalezena jako semenáč neznámého původu.

Růstové vlastnosti: strom roste středně bujně až bujně, jeho habitus je vzpřímený. Květ je malý, doba začátku kvetení středně raná.

Plod: je velmi malý, tvarem zploštělý, stopku má krátkou a tenkou, se středním počtem středně velkých listenů a bez antokyanového zbarvení. Slupka plodu je tmavě červená. Dužnina má také tmavě červenou barvu, je středně tuhá, středně šťavnatá, v chuti nakyslá až sladce navinulá, průměrně aromatická, pouze průměrně dobré chuti. Šťáva je červeně zbarvená. Pecka je malá, z čelního pohledu tvarem široce elipsovitá. Její velikost v porovnání k plodu je střední.

Zralost: zraje v 7. třešňovém týdnu.

Plodnost: je středně brzká, velká.

Vhodné podnože: lze použít všechny podnože.

Celkové hodnocení: Odrůda, jejíž největší předností je jednak velmi hezký vzrůst stromu a téměř žádný sklon k vyholování větví a pak její velmi malá náročnost na polohy, podmínky stanoviště i agrotechniku. Nevýhodou je naopak velmi malá velikost plodů a jejich pouze průměrná kvalita a také vytváření dosti hustých korun, což klade zvýše­né nároky na udržovací řez. Jsou vhodné pouze pro konzervárenské zpracování. Šťáva je dobře barvivá, při oddělení stopky od plodu nevytéká. Květy jsou také středně dobře až dobře odolné proti poškození pozdními jarními mrazíky, v chladných polohách proto vysazujeme na chráněná stanoviště. Odolnost plodů proti pukání za deště je velká. Je samosprašná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *