Lívia

Původ: ČR, byla získána z volného opylení odrůdy Těchlovická I (Ziklova).

Růstové vlastnosti: strom roste středně bujně až bujně, habitus tvoří polovzpřímený. Květ je velký až velmi velký, doba začátku kvetení středně raná.

Plod: je velký srdčitý, stopku má dlouhou až velmi dlouhou a středně tlustou. Slupka má tmavě červenou barvu s velkými velmi výraznými světlejšími lenticelami ve velkém počtu. Dužnina je růžová, tuhá, středně šťavnatá, sladce navinulá, pikantní, velmi aromatická, výrazná, velmi dobrá. Šťáva je růžová až červená. Pecka je středně velká až velká, z čelního pohledu široce elipsovitá. Její velikost v porovnání k plodu je malá až střední.

Zralost: zraje v 5. až 6. třešňovém týdnu.

Plodnost: je středně brzká, velká.

Vhodné podnože: lze použít všechny podnože.

Celkové hodnocení: velmi atraktivní chrupka českého šlechtění nové generace. Roste velmi pěkně, ne příliš bujně, strom se poměrně dobře rozkládá a koruna není příliš hustá. Je vhodná pro pěstování jak v intenzivních výsadbách na slabě rostoucích podnožích v zahuštěném sponu, tak na generativních podnožích v extenzivních zahradách drobných pěstitelů. Plody jsou velmi zajímavé chuti, spíše pikantní, osvěžující, atraktivního vzhledu, univerzálně využitelné. Nemá žádné zvláštní požadavky na agrotechniku. Vzhledem k poměrně nízké odolnosti květů proti pozdním jarním mrazíkům vybíráme chráněná stanoviště, zvláště v okrajových polohách. Odolnost plodů proti pukání za deště je velká, což je její velká přednost. Je cizosprašná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *