Marta (polochrupka)

Marta

Původ: kříženec odrůd ’Kordia’ x  ’Kaštánka’, ČR.

Zrání: jako zatím jediná ze sortimentu zraje ve 3. třešňovém týdnu.

Růst/habitus stromu: koruna stromu je kulovitá, polovzpřímená, větve jsou nasazovány v tupějších úhlech. Plodonosným obrostem obrůstá středně dobře, mírně vyholuje. Stromy rostou středně silně až bujně.

Kvetení/opylování: odrůda je cizosprašná, kvete středně raně, opyluje se odrůdou ’Burlat’ a ’Karešova’.

Pomologie plodu: plody jsou střední až větší velikosti, průměrná hmotnost plodu se pohybuje kolem 6,2 g. Tvar plodu je široce kulovitý střední až větší velikosti. Slupka plodu je jemná, červeně zbarvená. Stopka je delší, odlučitelnost od plodu je dobrá nedochází k poškození stopečné jamky. Dužnina plodu je tmavě červená, šťavnatá dobré chuti a dobře se odlučuje od pecky, šťáva barví středně silně.

Plodnost: raná, dobrá, pravidelná.

Podnož/pěstitelský tvar: Velmi dobře plodí na podnoži P-HL-A, kvalita plodů je dobrá i bez použití závlahy. Lze ji doporučit pro pěstování ve tvaru vřetena a pro klasické tvary na podnož ptáčnici. Z dalších podnoží jsou vhodné Colt, P-HL-B, P-HL-C.

Choroby a škůdci: Odolnost plodů proti praskání a květů vůči mrazu je nízká.

Poznámky:  Vhodná do všech oblastí pěstování třešní i do vyšších poloh. Určena pro přímý konzum.

Hospodářské vlastnosti: odrůda kvete středně raně. Plodnost je dobrá, plody jsou vůči praskání odolnější než u odrůdy Karešova. Zraje ve třetím třešňovém týdnu, s touto dobou zralosti není evidována v našem sortimentu žádná odrůda. Velmi dobře plodí na podnoži P-HL-A, kvalita plodů je dobrá i bez použití závlahy. Lze ji doporučit pro pěstování ve tvaru vřetena a pro klasické tvary na podnož ptáčnici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *