Napoleonova (chrupka)

 

Původ: Vznikla koncem 18. století v Německu jako náhodný semenáč.

Vlastnosti stromu: Stromy v prvních letech po výsadbě rostou silně, později středně silně. Vytváří dosti husté, vysoce kulovité koruny. Stromy kvetou středně raně a jsou cizosprašné. Mezi vhodné opylovače patří odrůdy Karešova, Stella, Van a Vanda.

Vlastnosti plodu: Pomologicky se jedná o pestrou chrupku. Plod je středně velký až větší, průměrná hmotnost se pohybuje kolem 7 g. Tvar má kulovitý, nepravidelný, nejčastěji široce kulovitý s jednou stranou vypouklou a druhou mírně stlačenou. Slupka je hladká, lesklá, světle žlutá z větší části překrytá červeným až hnědavě červeným mramorováním. Dužnina je tuhá, světle žlutá s jemnými načervenalými žilkami a s nebarvící šťávou. Chuť je navinule sladká, příjemně aromatická, někdy mírně nahořklá. Stopka je středně dlouhá. Plody jsou vhodné pro přímý konzum i průmyslové zpracování.

Hospodářské vlastnosti:

Plodnost: Plodnost je středně raná, většinou vysoká a dosti pravidelná.

Odolnost: Je považována za jednu z nejodolnějších odrůd proti zimním mrazům, květy jsou středně citlivé k pozdním jarním mrazíkům. Stromy jsou odolné proti klejotoku. Po deštích plody silně pukají a jsou napadávány moniliovou hnilobou. Bez použití ochrany značně trpí červivostí.

Tvar a podnož: Pro pěstitelské tvary čtvrtkmen nebo polokmen jsou vhodné podnože ptáčnice nebo Colt. Pro nízké tvary podnože P-HL-A, P-HL-B nebo P-HL-C.

Doba zrání: Zraje v období 5. – 6. třešňového týdne. Plody se mají nechat na stromě co nejdéle, aby dosáhly lepší velikost a vybarvení. Drží dlouho na stromě.

Celkové zhodnocení: Jedná se mrazuvzdornou a spolehlivě plodnou odrůdu s plody vhodnými pro všestranné použití. Vyžaduje však ochranu proti vrtuli třešňové. Ve vlhčích oblastech a v deštivých letech plody silně praskají a trpí moniliovou hnilobou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *