Miodar

Miodar

Původ: ČR, registrace 2004, kříženec ‚Mio‘ x’Quinte‘.

Plod: střední až velký, tupě kuželovitý, se slabými žebry. Slupka je hladká, slabě ojíněná, středně tlustá, základní barvu má bělave žlutou, překrytou růžovou až světle červenou barvou ve formě rozmytého líčka. Dužnina je bílá, středně pevná, šťavnatá, Chuť je navinulá, mírně aromatická, velmi dobrá.

Celková charakteristika: letní tolerantní odrůda jabloně, růst je středně bujný až bujný, korunu vytváří rozložitou, středné hustou, s dostatkem krátkého plodonosného obrostu. Plodnost je střední až velká, téměř pravidelná. Sklizeň je v první poiovině srpna, konzumně dozrává týden po sklizni. Odolnost proti napadení strupovitostí je střední, proti napadení padlím jabloňovým je tolerantní. Podnože lze použít zakrsle rostoucí. Pěstitelské tvary jsou SV, Z. Požadavky – méně náročné na polohu, půdy vyžaduje úrodné, s dostatkem vláhy.

Hodnocení: má kvalitní plody, vhodné pro přímý konzum. Můžeme je pěstovat ve všech oblastech vhodných pro jabloně. Není náročná na chemickou ochranu.

Celkové hodnocení: odrůda s atraktivními plody, které dozrávají jednotně. Strom je snadno tvarovatelný. Pěstuje se s důkladným letním průklestem před sklizní pro vybarvení plodů v koruně. Plodí ve shlucích, proto je velmi důležitým úkonem červnová probírka plodů pro vyloučení střídavé plodnosti.Tolerantní proti napadení strupovitostí, odolnost proti napadení padlím jabloňovým je střední, zvláště v teplých polohách.

 

 

One thought on “Miodar

  1. Dobrý den,

    chtěl bych Vas požádat o kontrolu údajů u odrudy Miodar -strupovitost a padlí.V textu jsou uvedeny dvakrát odlišné.
    Dekuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *