Mio

 

Původ: Odrůda švédského původu, byla vyšlechtěna křížením odrůd Worcesterská parména x Oranie. V ČR se pěstuje od r. 1991.

Vlastnosti stromu: Stromy rostou středně silně. Vytváří středně velké, kulovité, poměrně husté koruny. Větve silně rozvětvují a vytváří tenčí, dosti dlouhé letorosty. Stromy kvetou střeně raně a jsou dobrými opylovači.

Vlastnosti plodu: Plody jsou středně velké až menší (průměrná hmotnost se pohybuje od 105 do 138 g). Tvar plodů je kulovitý, kulovitě kuželovitý až zploštěle kulovitý, jen nepatrně žebernatý. Slupka je hladká, dosti hladká, lesklá, středně mastná. Základní barva je zelenavě žlutá, v plné zralosti bělavě žlutá. Krycí barva je světle červená, zářivá a je rozmytě nanesena na většině povrchu slupky. Dobře osluněné plody jsou téměř celočervené. Dužnina je krémově bílá, jemná, šťavnatá, přiměřeně pevná, harmonicky sladce navinulá, mírně aromatická, celkově velmi dobrá.

Hospodářské vlastnosti:

Plodnost: Je raná, dosti vysoká a při správném ošetřování, zejména v teplejších oblastech pravidelná.

Odolnost: Strupovitostí i padlím trpí jen velmi slabě. Odolnost proti mrazům ve dřevě je střední, avšak květní pupeny jsou vůči mrazům citlivější.

Tvar a podnož: Pěstuje se ve volnějších tvarech, na štíhlých vřetenech i ve stěnách. Vzhledem k silnému zahuštování korun vyžadují stromy stálý přiměřený průklest. Při silnějším růstu stromů je nejvhodnější termín pro tento řez srpen, asi 1-2 týdny před sklizní, kdy se odstraňují zahuštující letorosty uvnitř koruny. Tento řez napomáhá i lepšímu vybarvování plodů. V dobrých půdních podmínkách se používá podnož M 9, v horších půdách M 4 nebo MM 106. ž A-2.

Doba zrání: Sklízí se ve 2. a 3. dekádě srpna. Optimální sklizňové období je dost krátké, protože plody plně vybarvují až těsně před sklizní, avšak brzy po dosažení stromové zralosti opadávají. Doporučuje se sklízet pouze dobře vybarvené plody na několikrát. Po sklizni se skladuje nanejvýš 2-3 týdny.

Celkové zhodnocení: Odrůda spojuje výbornou kvalitu plodů s dobrým zdravotním stavem stromů bez nutnosti chemické ochrany. Je doporučována především do sušších teplých oblastí, kde se uplatňuje jako atraktivní letní jablko. Při pěstování ve středních a vyšších polohách vyžaduje výběr chráněných stanovišť. Pozornost je nutno věnovat včasnému prosvětlovacímu řezu stromů a probírce plodů.

 

One thought on “Mio

  1. Stromky odrůdy Mio se prodávaly u nás již okolo roku 1985.
    Kvalita plodů odrůdy Mio závisí na stanovišti a na počasí během sezony. V deštivém roce mají plody nepříjemně nahořklou slupku a je vhodné je loupat. Díky silnější slupce nejsou plody napadány hmyzem tolik jako ostatní letní odrůdy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *