Ledana

Původ: Vznikla na Mendlově zemědělské a lesnické univerzitě v Brně, Zahradnické fakultě v Lednici jako výsledek dlouhodobého kombinačního křížení. Posledním rodičovským párem byly genotypy ’RR 20-54’ x ’C4R9T26’. Do seznamu povolených odrůd byla zapsána v r. 1999. Odrůda je právně chráněna.

Zrání: Zraje 12 dní, v některých letech až 15 dní před ’Velkopavlovickou’.

Růst/habitus stromu: Je vzrůstnější než odrůda Velkopavlovická, koruna je vznosně kulovitá, středně hustá. Vegetaci ukončuje později. Vyžaduje pravidelný letní řez. Kvete zároveň s ’Velkopavlovickou’.

Kvetení/opylování: Odrůda je částečně cizosprašná.

Pomologie plodu: Plody jsou středně velké, s průměrnou hmotností  35g,  kulovitě oválné, souměrné. Základní barva slupky je oranžová s malým červeným líčkem. Dužnina je oranžová, šťavnatá, sladce navinulá, aromatická. Pecka je středně velká, kulatá, velmi dobře odlučitelná od dužniny. Jádro semenné je hořké. Otlačitelnost plodů je malá. Plody pro svou ranost jsou určeny především pro přímý konzum.

Plodnost: Do hospodářsky významné plodnosti vstupuje od 4. roku. Plodnost je vyšší než u kontrolní odrůdy ’Velkopavlovické’.

Podnož/pěstitelský tvar: Vhodné jsou kmenné tvary včetně nízkokmene s dutou korunou nebo s centrální větví na podnožích M-VA- 1 až 3 a M-LE-1. Na slivoňových podnožích s ní nejsou dlouhodobé zkušenosti.

Choroby a škůdci: Květní pupeny jsou velmi mrazuodolné. I přes zvýšenou odolnost ke gnomonii vyžaduje v letech s vyššími srážkami ochranu proti hnědnutí meruňkových listů.

Poznámky:  Jedná se o odrůdu pro přímý konzum se střední hmotností plodu, s význačnou raností  a dobrou chutí. Vyžaduje pravidelný letní řez. Při přeplození je vhodná probírka plodů pro zvětšení hmotnosti plodu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *