Leala

Leala

Původ: Vznikla na Mendlově zemědělské a lesnické univerzitě v Brně, Zahradnické fakultě v Lednici  výběrem z volného opylení odrůdy ’Růžová raná’. Do seznamu povolených odrůd byla zapsána v r. 2000.

Zrání: Zraje podle let 6-9 dní po odrůdě ’Velkopavlovická’.

Růst/habitus stromu: Vytváří středně velké vznosnější a pravidelné  koruny s hustým krátkým plodným obrostem.  Menší vzrůstnost umožňuje i hustější výsadbu. Má mimořádně husté olistění. Vegetaci ukončuje dříve než Velkopavlovická.

Kvetení/opylování: Kvete 3-4 dny po ’Velkopavlovické’.  Je vysoce samosprašná.

Pomologie plodu: Plod je středně velký s hmotností podle bohatosti násady od 40 do 50 g. Tvar plodu je spíše oválný. Slupka je oranžová s červeným líčkem s pozdějším vyzráváním ve švu. Plod je šťavnatý velmi příjemné chuti s vyšším obsahem cukrů. Odlučitelnost dužniny je velmi dobrá. Jádro semenné je sladké.

Plodnost: Do plodnosti vstupuje ve 4. roce po výsadbě. Je velmi úrodná i v teplotně nepříznivých letech.

Podnož/pěstitelský tvar: Vhodné jsou kmenné tvary včetně nízkokmene s dutou korunou nebo s centrální větví na podnožích M-VA- 1 až 3 a M-LE-1. Na slivoňových podnožích s ní nejsou dlouhodobé zkušenosti.

Choroby a škůdci: Patří mezi nejmrazuodolnější odrůdy meruněk. Ve vlhčích letech vyžaduje ochranu pro moniliozní spále v době kvetení.

Poznámky:  Cenná pro pravidelnou plodnost a pozdější zrání. Vhodná pro přímý konzum i zpracování. V příznivých letech pro odkvět přeplozuje a je proto vhodné udělat probírku pro zvětšení hmotnosti plodů. Je málo náročná na řez.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *