Kráska

Kraska

Původ: Byla vyšlechtěna výběrem a selekcí volně rostoucího semenáče neznámého původu na ŠS ve Valticích.

Vlastnosti odrůdy: Stromy rostou středně bujně, vytvářejí mírně rozložitou středně hustou až řidší korunu. Letorosty jsou středně silné, rovné, s krátkými internodii. Listy jsou středně velké, kulovitě protáhlé až srdčité, s nápadnou špičkou. Okraje listů jsou jemně a pravidelně zoubkované, barva je tmavě zelená, povrch pololesklý. Květ je středně velký až větší, korunní plátky jsou oválné až opakvejčité, světle růžové.

Vlastnosti plodu:
Plody jsou středně velké. Tvarově jsou téměř vejčité, poloviny plodu jsou většinou nesouměrné. Břišní šev je středně hluboký, znatelný a končí v hlubší stopečné jamce. Slupka je pevná, středně silná, jemně plstnatá, Základní barva oranžově žlutá, z větší části překryta zářivou červení. Dužnina je oranžová, šťavnatá, rozplývavá, dobře odlučitelná od pecky. Chuť je navinule sladká, dobrá. Pecka je středně velká, téměř vejčitá, zdrsnělá.

Hospodářské vlastnosti: Plodnost je vysoká, celkem pravidelná. Odolnost vůči mrazu ve dřevě i pupenech dobrá, méně trpí monilií plodů.

Vhodná pro kmenné tvary na podnožích M-VA-1 až M- VA-4, M-LE1. V poslední době je používána i podnož St. Julien A.

Sklízí se 5 dnů po odrůdě Velkopavlovická.

Celkové hodnocení: Odrůda má vzhledné plody vhodné pro přímý konzum i průmyslové zpracování. Vzhledem ke svému spurtypovému růstu je méně náročná na řez. Je vhodná do všech oblastí vhodných pro meruňky.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *