Krasava

Původ: ČR, vznikla výběrem z potomstva volného sprášení odrůdy Elberta na Šlechtitelské stanici ve Valticích..

Růstové vlastnosti: strom má vzrůstnost bujnou až velmi bujnou, habitus koruny je polovzpřímený. Květ je zvonkovitý. Doba začátku kvetení je středně raná až pozdní, doba trvání kvetení středně dlouhá.

Plod: je velký, při slabší násadě až velmi velký, kruhovitý, podle švu převážně nesouměrný. Slupka je tlustá, silně přilnavá k dužnině, středně hustě plstnatá. Její základní barva je zelenavě bílá, na osluněné straně plodu se vyskytuje pouze menší sytě červené líčko. Zelenavě bílá dužnina je středně tuhá až tuhá, nevláknitá, navinulé sladká až sladká, velmi aromatická, velmi dobrá až výborná. V porovnání k plodu středně velká až velká opakvejčitá pecka je velmi dobře odlučitelná od dužniny.

Zralost: zraje 6 dnů po odrůdě Redhaven.

Plodnost: je velká, pravidelná.

Vhodné podnože: lze použít všechny podnože.

Celkové hodnocení: náchylnost k pukání pecky je velmi nízká až nízká, k opadu plodů před sklizní není nebo velmi slabá. Plody jsou velmi dobře velikostně vyrovnané a nejsou náchylné na pukání za deště. Odrůda je velmi dobře odolná k mrazu ve dřevě i květních pupenech. Pěstovat ji proto můžeme ve všech oblastech i okrajových na chráněných stanovištích. Vzhledem k bujnému růstu vyžaduje hlubší řez a při větší násadě též probírku plodů, které pak dosáhnou nejvyšší jakosti. Je to typická nenáročná zahrádkářská odrůda. Plody lze kromě přímého konzumu využít i pro konzervárenské zpracování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *