Gracia

Původ: ČR, vznikla výběrem ze semenáčů pecek neznámého původu.

Růstové vlastnosti: strom roste bujně až velmi bujně, jeho habitus je polovzpřímený až rozložitý. Květ je zvonkovitý. Doba začátku kvetení je středně raná, doba trvání kve­tení dlouhá.

Plod: je velký, tvarem elipsovitý, při pohledu na kališní vrchol nesouměrný. Slupka je tlustá až velmi tlustá, středně hustě až hustě plstnatá, silně přilnavá k dužnině. Základní barvu má zelenavě žlutou, na osluněné straně plodu se objevuje pouze slabě výrazné načervenalé líčko, nanesené rozmytou formou. Dužnina je světle žlutá, kolem pecky načervenalá, tuhá, nevláknitá. Chuť má sladce navinulou, mírně aromatickou, poměrně dobrou, s typicky broskvovou mírně nahořklou příchutí. Pecka je elipsovitá, v porovnání k plodu velká, k dužnině nepřilnavá.

Zralost: zraje 25 dnů po odrůdě Redhaven.

Plodnost: je malá až středně velká.

Vhodné podnože: lze použít všechny podnože.

Celkové hodnocení: náchylnost k pukání pecky je velmi nízká až nízká, k opadu plodů před sklizní není nebo velmi slabá. Plody jsou středně dobře velikostně vyrovnané a nejsou náchylné na pukání za deště. Jedná se o odrůdu s velmi pozdní dobou zrání, což ji předurčuje k pěstování pouze v nejteplejších oblastech. Odolnost proti mrazu je ve dřevě i květních pupenech střední. Kvalita poměrně chutného plodu však není příliš dobrá, jedná se o zastaralý a nyní již dávno překonaný kultivar s malou plodností.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *