Fairhaven

Původ: Vznikla jako kříženec mezi odrůdami J. H. Halle a South Haven vyšlechtěný v USA v roce 1935 prof. S.Johnsonem.

Růstové vlastnosti: strom roste středně bujně až bujně, habitus tvoří polovzpřímený. Květ je zvonkovitý. Doba začátku kvetení je raná, doba trvání kvetení dlouhá.

Plod: dosahuje velké velikosti, tvarem je kruhovitý, při pohledu na kališní vrchol souměrný. Slupka je tlustá, méně až středně hustě plstnatá, středně silně přilnavá k dužnině. Její základní barva je žlutá; tato je na osluněné polovině plodu překryta tmavě červeným rozmytým líčkem. Dužnina je žlutá, kolem pecky mírně načervenalá, střed­ně tuhá, nevláknitá. Chuť má sladce navinulou až navinulé sladkou, aromatickou, velmi dobrou až výbornou. Pecka je opakvejčitá, v porovnání k plodu středně velká, k dužnině nepřilnavá.

Zralost: zraje 11 dnů po odrůdě Redhaven.

Plodnost: je velká a pravidelná.

Vhodné podnože: lze použít všechny podnože.

Celkové hodnocení: náchylnost k pukání pecky je velmi nízká až nízká, k opadu plodů před sklizní není nebo velmi slabá. Plody jsou dobře velikostně vyrovnané a nejsou náchylné na pukání za deště. Odrůda je velmi dobře odolná k mrazu ve dřevě i v květních pupenech, je velmi plastická a nenáročná, spolehlivě plodící a kvalitní; vhodná pro pěstování i v horších podmínkách. Předností jsou též méně plstnaté plody, které jsou velmi sympatické pro přímý konzum, ale rovněž pro nejrůznější konzervárenské zpracování. Lze ji doporučit jak do intenzivních výsadeb, tak do zahrádek drobných pěstitelů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *