Cresthaven

Autor fotografie: Jan Dovrtěl

Původ: Byla vyšlechtěna v South Haven v USA křížením odrůd Kalhaven a South Haven 309 (SH 50 x Redhaven). Do pěstování byla uvedena v roce 1963.

Růstové vlastnosti: strom roste bujně, habitus tvoří polovzpřímený. Květ je zvonkovitý. Doba začátku kvetení je střední až pozdní, doba trvání kvetení středně dlouhá.

Plod: je velký, tvar má kruhovitý, při pohledu na kališní vrchol je souměrný. Slupka je tlustá, hustě plstnatá, silně až velmi silně přilnavá k dužnině. Slupka má základní barvu zelenavě žlutou, z větší části překrytou tmavě červeným rozmytým líčkem. Dužnina je žlutá, místy s červenými žilkami, kolem pecky načervenalá, tuhá, nevláknitá. V chuti je navinulé sladká, aromatická, velmi dobrá až výborná. Pecka je opakvejčitá, v porovnání k plodu středně velká, k dužnině nepřilnavá. Zralost: zraje 30 dnů po odrůdě Redhaven.

Plodnost: je velká, pravidelná.

Vhodné podnože: lze použít všechny podnože.

Celkové hodnocení: náchylnost k pukání pecky je velmi nízká až nízká, k opadu plodů před sklizní není nebo velmi slabá. Plody jsou dobře velikostně vyrovnané a nejsou náchylné na pukání za deště. Vysoce kvalitní odrůda s pozdní dobou zrání. I přesto je ji však možno vysazovat i v mírně horších podmínkách, avšak vždy na chráněných stanovištích. Je to starší odrůda, ale i přesto vyniká kvalitou a svůj význam neztrácí. Odolnost proti mrazu je ve dřevě i květních pupenech středně velká až velká.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *