Harko

Původ: Kanada, registrace 2004.

Plod: střední, téměř kulovitý, souměrný. Slupka je lysá, tenká, zelenožlutá, téměř celý plod je překrytý tmavou červení. Dužnina je oranžověžlutá, středně tuhá, mírně vláknitá, šťavnatá, oddělitelná od pecky. Chuťje navinulé sladká, aromatická, vynikající.

Celková charakteristika: středně raná, žlutomasá nektarinka. Růst je bujný až velmi bujný, korunu vytváří vzpřímenou. Květ je růžovitý. Plodnost je brzká, velká, téměř pravidelná. Sklizeň je 7 dnů po odrůdě ‚Redhaven‘. Odolnost proti napadení kadeřavostí broskvoní je střední, proti monilióze a padlí broskvoňovému je nízká, proti nízkým teplotám střední. Podnože lze použít všechny uvedené v přehledu, podle podmínek stanoviště. Pěstitelské tvary jsou nízkokmen s dutou korunou a zploštělé vřeteno. Požadavky – náročná na polohu, vyžaduje půdy zásobené živinami a vláhou.

Hodnocení: atraktivní, kvalitní plody jsou vhodné především pro přímý konzum. Plody mají sklon k otlačení. Pro pěstování jsou nejvhodnější teplé polohy, kde se může pěstovat na malých zahrádkách i ve velkých výsadbách. Odrůda je odolnější proti pukání a monilii plodů za deště. Pro udržení velikosti plodů je nutný velmi krátký řez a důsledná probírka plodů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *