Harbrite

Původ: Odrůda byla vyšlechtěna ve výzkumné stanici v Harrow, Kanada, v roce 1969. Vznikla křížením odrůd Redskin a Sunhaven.

Růstové vlastnosti: strom roste bujně, habitus má polovzpřímený. Květ je zvonkovitého typu. Doba začátku kvetení je raná až středně raná, doba trvání kvetení pak středně dlouhá.

Plod: je středně velký, elipsovitý, při pohledu na kališní vrchol převážně souměrný. Slupka je středně tlustá, slabě až středně silně přilnavá k dužnině, středně hustě plstnatá. Základní barvu má zelenavě žlutou, přibližně polovina osluněné strany plodu je překryta rozmytým výrazně červeným líčkem. Dužnina je žlutá, středně tuhá, nevláknitá, sladce navinulá až navinulé sladká, dobrá až velmi dobrá. Pecka je v porovnání k plodu středně velká až velká, elipsovitého tvaru, k dužnině nepřilnavá.

Zralost: zraje shodně s odrůdou Redhaven.

Plodnost: je středně velká.

Vhodné podnože: lze použít všechny podnože.

Celkové hodnocení: pokud se týká této odrůdy, lze ji srovnat se shodně zrající odrůdou Redhaven. Oproti ní je její pěstování poněkud náročnější, není až tak univerzálně použitelná jako Redhaven. Pokud ji však budeme pěstovat na kvalitních stanovištích s půdou s dostatkem živin i vláhy, plody budou chuťově zajímavější. Nutná je zvýšená ochrana proti padlí broskvoňovému, na které je v letech s vyšším výskytem této choroby citlivá. Plody jsou dobře velikostně vyrovnané, velmi málo náchylné k opadu plodů před sklizní i velmi málo až málo náchylné k pukání pecky. Odolnost plodů proti pukání za deště je též velmi velká. Odolnost proti mrazu je ve dřevě i květních pupenech poměrně velká.

Plodnost je velmi velká. Proti mrazu je velmi dobře odolná. Vzhledem k době dozrávání a otužilosti je vhodná do všech oblastí určených pro pěstování broskvoní. Odolnost proti kadeřavosti je střední. Plody jsou vhodné pro stolní použití. Ve srovnání s odrůdou Redhaven tolik nepřeplozuje a zdravotní stav a vitalita stromů je lepší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *