Hana

Hana

fotorafie: Jiří Zajíček

Původ: Odrůda byla vyšlechtěna ve Výzkumné stanici Ústavu experimentální botaniky Akademie věd České republiky ve Střížovicích. Je to kříženec odrůd ’Prima’ x ’Krasava’. Z odrůdy ’Prima’ zdědila genetický faktor Vf podmiňující rezistenci proti strupovitosti.

Zrání: Sklízí se 2 týdny před odrůdou ’James Grieve’. V našich podmínkách je to kolem poloviny srpna, v jižních oblastech i dřív. V konzumní zralosti vydrží 10 dnů až měsíc v závislosti na době sklizně a pěstitelských podmínkách.

Růst/habitus stromu: Růst je středně silný, koruny vytváří rozložité, rozvětvené. Dostatečně obrůstá středně dlouhým až dlouhým plodonosným dřevem.

Kvetení/opylování:  Kvete raně a je opylovačem raně kvetoucích odrůd.

Pomologie plodu: Plody jsou střední až velké, tvar převážně souměrně kulovitý, průměrný poměr výšky k šířce je 0,89. Stopka je krátká až středně dlouhá. Slupka hladká, slabě mastná, někdy mírně rzivá. Základní barva je světle zelená na 1/3 až 3/4 překrytá tmavě červeným zbarvením se žíháním. Dužnina zelenobílá, středně pevná, jemná, velmi šťavnatá, navinulá,slabě aromatická, osvěžující.

Plodnost: Brzká, středně vysoká až vysoká, pravidelná.

Podnož/pěstitelský tvar: Do intenzivních výsadeb je vhodná zejména jako volně rostoucí zákrsek na slabě až středně rostoucích podnožích typu M9 a MM106. Má střední náročnost na řez, vyžaduje otevřené koruny pro dobré vybarvování plodů.

Choroby a škůdci: Odolnost vůči strupovitosti, téměř nevyžaduje chemickou ochranu fungicidy.

Poznámky: Velmi raná pravidelně plodná odrůda s poměrně kvalitními plody. Nenáročná na polohu a způsob pěstování. Nedostatkem je nevýrazné vybarvování plodů uvnitř koruny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *