Goldstar

Původ: Pochází ze stanice ÚEB ČR ve Střížovicích, kde vznikla stejně jako odrůda Topaz křížením odrůd ’Rubín’ x ’Vanda’.

Zrání: Sklízí se v říjnu asi týden po ’Golden Delicious’, nepropadává, ke konzumu je zralá v listopadu, vydrží do dubna.

Růst/habitus stromu: Roste středně bujně, dobře obrůstá, tvoří rozložité koruny s bohatým plodným obrostem.

Kvetení/opylování: Kvete středně pozdně až pozdně je dobrý opylovač.

Pomologie plodu: Plody jsou střední až velké, kulovité až kulovitě kuželovité, zelenožluté se slabým oranžovým líčkem, během skladování zežloutnou; stopka tenká, dlouhá, slupka hladká, středně pevná, bez mastnoty, někdy mírně rzivá. Dužnina krémová, pevná, křehká, velmi šťavnatá, sladce navinulá, aromatická, velmi dobrá až výborná

Plodnost: Plodí velmi brzy, plodnost velmi dobrá, pravidelná i na silně rostoucích podnožích.

Podnož/pěstitelský tvar: Je vhodná pro všechny intenzivní pěstitelské tvary i pro extenzivní způsoby pěstování. Nemá zvláštní nároky na podnože. Volba podnože závisí na pěstebních podmínkách a způsobu pěstování.

Choroby a škůdci: rezistentní ke strupovitosti, málo náchylná na padlí, na mladých stromech a při přehnojení dusíkem a při slabé úrodě má sklon k fyziologické pihovitosti plodů.

Poznámky: Pozdně zimní, velmi úrodná kvalitní odrůda bez zvláštních nároků na podnože. Nevyžaduje chemickou ochranu fungicidy.

Celkové hodnoceni: odrůda s méně barevným velkým plodem. Strom se snadno tvaruje. Pěstuje se s letním průklestem před sklizní. Rezistentní proti napadení strupovitostí, odolnost proti napadení padlím jabloňovým je střední. Je určena pro pěstování ve všech oblastech. V prvních plodných letech se objevuje u velkých plodů fyziologická pihovitost

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *