Florina

 

Původ: Francie, byla vyšlechtěna jako vícenásobný hybrid s rezistencí ke strupovitosti.

Vlastnosti stromu: Intenzita růstu je v mladém věku velmi silná, později silná. Vytváří velké a poměrně husté, rozložité až rozložitě převislé koruny. Stromy kvetou středně pozdně a jsou dobrými opylovači.

Vlastnosti plodu: Je středně velký, nejčastěji o hmotnosti 115-138 g. Tvar je široce kuželovitý, oble žebernatý, výraznější v kališní části. Slupka je krémově žlutá, z větší části bývá přikryta krycí oranžově červenou barvou nanesenou formou líčka a žíhání. Dužnina je krémově žlutavá, chruplavá, pevná, středně zrnitá, přiměřeně šťavnatá, sladce navinulá, dobrá, aromatická.

Hospodářské vlastnosti:

Plodnost: Plodnost je velmi raná, v teplejších oblastech dosti vysoká a pravidelná.

Odolnost: Vůči strupovitosti je rezistentní, padlím trpí málo. Fyziologické poruchy se nevyskytují. Mrazuvzdornost se zatím jeví jako dobrá.

Tvar a podnož: Je vhodná pro všechny pěstitelské tvary. Dobré zkušenosti jsou na středně a slaběji vzrůstných podnožích.

Doba zrání: Sklízí se během října (dle polohy), skladuje se do března.

Celkové zhodnocení: jedná se o odrůdu spolehlivě rezistentní proti strupovitosti, která se vyznačuje dlouhou vegetační dobou a pozdní dobou zrání. Je vhodná především do teplých pěstitelských oblastí. Již ve středních polohách nemusí plody v některých letech dostatečně vyzrát, což se projevuje jejich horší chuťovou i vzhledovou kvalitou a horší skladovatelností (sklon k vadnutí).
Nesrsta: vyholuje, vydrží do března

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *