Fuji

 

pozdní zimní stolní odrůda, sklízí se v první dekádě října, konzumně vydrží do konce dubna až května

Původ a rozšíření: Vznikla na stanici Morioka v Japonsku křížením odrůd Ralls Janet x Red Delicious. Existují barevné mutace (např. Fuji Akifu, Fuji Irradiated, Fuji Ehofu, Fuji Nagafu).

Vlastnosti stromu: Je středního až silnějšího vzrůstu, koruna je středně zahuštěná a rozložitá. Na kosterních výhonech se vytváří středně dlouhý plodný obrost. Jednoletý výhon je silně plstnatý, středně silný a má velký počet lenticel. Internodia jsou středně dlouhé. Neotevřený květ je žlutavý až růžový, rozkvetený je malý. Korunní plátky se dotýkají.

Opylovací poměry: Cizosprašná, diploidní odrůda, je vhodným opylovačem jiných odrůd. Kvete středně pozdě, dobře se opyluje odrůdami: Braeburn, Gala, Golden Delicious, Pinova, Granny Smith.

Znaky a vlastnosti plodu: Plod je velký, kulovitý až ploše kulovitý se slabým žebrováním. Kalich je velký, uzavřený. Stopka dlouhá, slupkak suchá a na povrchu hladká. Základní barva slupky je zelenožlutá. V době zralosti je překrytá ze 2/3 bleděčerveným žíhaným líčkem. Dužnina je žlutá, velmi pevná, šťavnatá, sladká. Slupka je středně výrazná, ale při jídle nevadí. Plody jsou pevné a odolné proti otláčení.

Pěstitelské vlastnosti: Sklízí se v první dekádě října. Konzumně dozrávají v lednu. Předností je pevná dužnina, velmi dobrá kvalita, skladovatelnost a schopnost přepravy. Vhodné je pěstovat na štíhlém vřetenu. Při dobrém skladování vydrží do května. Je středně výnosná, rodí brzo a pravidelně. Při přiměřené ochraně má dobrý zdravotní stav. Je středně náchylná na strupovitost. Proti padlí je silně odolná. Doporučuje se používat základní agrotechnické opatření – výživa, závlaha, probírka plodů pro dosažení vysoké tvarové vyrovnanosti a velikosti plodů.

Celkové zhodnocení: Předností je velmi dobrá kvalita a skladovatelnost plodů. Plodnost je průměrná, pravidelná a vysoká. Hodí se do všech teplých a středně vysokých oblastí. Ve středních oblastech dosahuje lepší vybarvení plodů. Z důvodu silného růstu vyžaduje slabě rostoucí podnože typu M9. Řez stromů je třeba minimalizovat, aby nebyly stromy přehuštěné. Doporučuje se pěstovat na podnožích typu u M 9, J-TE-E, F, J-OH-A.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *