Earligo

Původ: Kanada, vznikla jako mutace odrůdy Redhaven.

Růstové vlastnosti: strom roste středně bujně, habitus má rozložitý. Květ je zvonkovitého typu. Doba začátku kvetení je raná, doba trvání kvetení pak dlouhá.

Plod: je středně velký, elipsovitý, převážně souměrný. Slupka je středně tlustá, středně silně až silně přilnavá k dužnině, hustě plstnatá. Základní barvu má žlutou, asi polovina plodu je překryta výrazným červeným líčkem, které mu dodává na atraktivnosti. Dužnina je žlutá, středně tuhá až tuhá, nevláknitá, v chuti sladce navinulá až navinulé sladká, mírně aromatická, dobrá. Pecka je elipsovitá, v porovnání k plodu středně velká až velká, středně silně až silně přilnavá k dužnině.

Zralost: zraje 14 dnů před odrůdou Redhaven.

Plodnost: je velká, pravidelná.

Vhodné podnože: lze použít všechny podnože.

Celkové hodnocení: předností je velká plodnost, velmi dobrá velikostní i tvarová vyrovnanost plodů, velmi nízká náchylnost k opadu plodů před sklizní i k pukání pecky. Atraktivní plody velmi dobré kvality jsou vhodné pro přímý konzum, při přeplození je nutné provést jejich probírku. Nejsou náchylné na pukání v případě déletrvajících dešťů při jejich dozrávání. Odolnost vůči mrazu je ve dřevě i květních pupenech velká. Vyniká velkou plasticitou a nenáročností, lze ji pěstovat ve všech polohách, v těch chladnějších na chráněných stanovištích. Pro pěstování volíme stanoviště s kvalitními živnými a přiměřeně vlhkými půdami.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *