Dönissenova (polochrupka)

Donissenova
Původ: Není možné přesně určit, kde a kým byla vyšlechtěna. Některé zdroje uvádějí Německo (Guben).

Popis odrůdy: Strom tvoří velkou, vejčitou a hustou korunu. Roste silně. Jednoleté výhony hnědé, zelené. Listy vejčité eliptické nebo naopak dvojitě zubaté hrany, zřídka chlupaté. Vegetace pro tuto odrůdu začíná relativně brzy. Obvykle začíná kvést jako jedna z posledních třešní a višní. Doba květu až 10 dní. Opylovači: např. Büttnerova červená, Hedelfingenská, Plodnost hojná a pravidelná. Velmi odolná proti mrazu. Dá se pěstovat na relativně lehkých půdách, na půdu nenáročná.

Popis plodu: Ovoce střední velikosti, tvaru srdce nebo ve tvaru oválného srdce, vyrovnané na švu, Slupka žlutá, lesklá s malými skvrnami. Dužnina je krémově žlutá, velmi šťavnatá, pevná, šťáva nebarví. Středně velké tvrdší plody dozrávají v 6. třešňovém týdnu. Při přepravě se otlačují a vznikají hnědé skvrny. Silný vítr a vytrvalý déšť může způsobit poškození kůry.

Použití: Plody jsou vhodné především pro uchování, zejména kompoty, zejména v kombinaci s ovocem, které neobarvuje (zelený angrešt)

Výhody a nevýhody: Patří k nejvíce odolným odrůdám proti mrazu ve dřevě i v květu. Snadné praskání plodů a velká citlivost k poškození při dopravě jsou vážné nedostatky této odrůdy. Díky žluté barvě nejsou plody vyhledávány ptactvem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *