Amid

Amid

Původ: ČR: Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský Holovousy, vznikla jako kříženec odrůd Kordia a Vic. (2008)

Růstové vlastnosti: strom roste středně bujně až bujně, habitus tvoří vzpřímený. Květ je velký, doba začátku kvetení raná až středně raná.

Plod: je středně velký, tvarem srdčitý, stopku má velmi dlouhou a tenkou. Slupka má tmavě červenou barvu s velkými světlejšími lenticelami ve velkém až velmi velkém počtu. Dužnina je tmavě červená, tuhá, málo až středně šťavnatá, navinulé sladká až slad­ká, velmi aromatická, velmi dobrá. Šťáva je purpurově zbarvená. Pecka je středně velká, z čelního pohledu široce elipsovitá. Její velikost v porovnání k plodu je malá až střední. Zralost: zraje v 5. až 6. třešňovém týdnu. Plodnost: je středně brzká, středně velká až velká.

Vhodné podnože: lze použít všechny podnože, pro uspíšení plodnosti a omezení po­měrně značně vzpřímeného růstu stromu je vhodné použití vegetativně množených podnoží.

Celkové hodnocení: tato novější česká odrůda patří bezesporu k odrůdám, jejichž velkou předností jsou atraktivně vypadající a chutné kvalitní plody. Určitou nevýhodou je značně vzpřímený růst stromů naštěpovaných na generativně množených podnožích. Její využití lze spatřovat jak v samozásobitelských zahradách drobných pěstitelů, tak i produkčních sadech. Plody jsou univerzálně použitelné. Neklade žádné speciální po­žadavky ani na podmínky stanoviště, ani na agrotechniku. Odolnost květů proti pozd­ním jarním mrazíkům je střední, proti pukání plodů za deště středně velká až velká. Je cizosprašná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *