Debora

Původ: ČR, byla vyšlechtěna jako kříženec odrůd Kordia a Merton Reward.

Růstové vlastnosti: strom roste středně bujně, habitus tvoří polovzpřímený. Květ je velký až velmi velký, doba začátku kvetení raná až středně raná.

Plod: je středně velký až velký, tvarem kruhovitý, stopku má středně dlouhou až dlouhou a středně tlustou. Slupka má tmavě červenou barvu se středně velkými až velkými světlejšími lenticelami ve středně velkém počtu. Dužnina je růžově zbarvená, středně tuhá, středně šťavnatá, sladce navinulá až navinulé sladká, s vyrovnaným poměrem cukrů a kyselin, velmi aromatická, velmi dobrá. Šťáva je růžová. Pecka je středně velká až velká, z čelního pohledu široce elipsovitá. Její velikost v porovnání k plodu je střední.

Zralost: zraje ve 4. třešňovém týdnu.

Plodnost: je středně brzká, velká.

Vhodné podnože: lze použít všechny podnože.

Celkové hodnocení: velmi kvalitní novější česká odrůda, která patří ke středně raným chrupkám. Plody jsou kulatější, dužnina chruplavá, vyniká výbornou aromatickou chutí. Je spolehlivě plodící. Plody lze využít stejně dobře jako stolní ovoce, tak i pro konzervárenské zpracování. Je ji s úspěchem možno pěstovat ve všech polohách a stanovištích. Na agrotechniku taktéž neklade žádné speciální požadavky. Pokud se týká odolnosti proti pozdním jarním mrazíkům v době květu, řadí se do středně odolných odrůd. Mezi její velmi dobré vlastnosti však bezesporu patří vysoká odolnost proti pukání ploSdů za deště v době jejich dozrávání. Je cizosprašná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *