Zlaťák

Zlatak

Zlaťák je letní odrůda.

Původ: CZE, kříženec odrůd ‚Red Melba‘ a ‚James Grieve‘.

Růstové vlastnosti: středně bujně až bujně rostoucí, typ rozvětvený, habitus rozložitý. Plodí na krátkém dřevě jednotlivě i ve shlucích. Koruna oválná, zahuštěná tlustými středně dlouhými výhony, které řídce obrůstají. Květy jsou středně velké, barva poupěte tmavě růžová.

Plod: středně velký až velký, tvar kuželovitý, bez žebrování, se středními masitými svalci nad mělkou kališní jamkou. Kalich je malý, úšty krátké. Slupka středně tlustá až tlustá, na povrchu hladká, bez rzivosti, slabě ojíněná. Základní barva žlutozelená, krycí červená ve formě plošné a skvrnité. Dužnina bělavě zelené barvy, navinulé až nakyslé chuti, středně šťavnatá. Konzistence dužniny jemná a pevná. Stopka středně tlustá až tlustá a středně dlouhá.

Zralost: sklizňová od poloviny srpna, konzumní od září se skladovatelností max. 14 dnů.

Plodnost: středně raná, hojná, s probírkou pravidelná.

Vhodné podnože: slabě i středně bujně rostoucí.

Celkové hodnocení: odrůda s atraktivními plody. Strom je snadno tvarovatelný. Pěstuje se s letním průklestem před sklizní. Probírka plodů jen při přeplození pro zvětšení plodů a vyloučení střídavé plodnosti. Odolnost proti napadení strupovitostí je střední, odolnost proti napadení padlím jabloňovým je nízká. Je určena do středně teplých a dostatečně vlhkých pěstitelských poloh.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *