Zita

Zita

Původ: ČR, registrace 2004, kříženec ‚Mio x Jerseymac‘.

Plod: je střední, kulovitý, s malými žebry. Slupka je hladká, slabě ojíněná, středně tlustá, základní barvu má žlutou, krytou červenou barvou ve formě rozmytého líčka. Dužnina je bílá, středně pevná, šťavnatá. Chuťje navinulé sladká, slabě aromatická, velmi dobrá.

Celková charakteristika: letní odrůda jabloně. Růst je středně bujný až bujný, korunu vytváří vzpřímenou až mírně rozložitou, s krátkým plodonosným dřevem. Plodnost je brzká, velká, téměř pravidelná. Sklizeň je v první polovině srpna, konzumně dozrává týden po sklizni. Odolnost proti napadení strupovitostí je střední, a proti napadení padlím jabloňovým rovněž střední. Podnože lze použít zakrsle rostoucí a polozakrslé. Pěstitelské tvary jsou ŠV, Z, ČK. Požadavky – středně náročná na polohy, půdy vyžaduje úrodné, s dostatkem vláhy. Pro pravidelnou plodnost je nutná probírka plodů.

Hodnocení: má kvalitní plody, vhodné pro přímý konzum. Můžeme ji pěstovat ve všech oblastech vhodných pro jabloně.

Celkové hodnocení: odrůda s atraktivními, avšak jen středně velkými plody, které dozrávají jednotně. Pěstuje se s letním průklestem před sklizní pro dostatečné vybarvení plodů umístěných v koruně. Důležitým úkonem je probírka plodů pro vyloučení střídavé plodnosti a zvětšení plodů. Tolerantní proti napadení strupovitostí, odolnost proti napadení padlím jabloňovým je nízká zvláště v teplých polohách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *