Vista Bella

Původ: Vznikla v r.1976 záměrným křížením řady odrůd na Rutgers University ve státě New Jersey v USA. V ČR se pěstuje od r. 1987.

Vlastnosti stromu: Stromy rostou bujně a vytvářejí kulovitě zploštělou, středně hustou korunu se sklonem k překlánění větví.. Větve jsou tlusté, dlouhé a rozložité. Dobře obrůstají dlouhým plodným, obrostem. Stromy kvetou velmi raně a dosti dlouho, jsou velmi dobrými opylovači.

Vlastnosti plodu: Je středně velký až menší, průměrná hmotnost plodu je 90 -120 g. Tvar má kulovitý až ploše kulovitý.. Velikostně jsou plody méně vyrovnané. Při velkých úrodách dochází k tvorbě menších plodů. Povrch plodu je vlnitý, s širšími méně znatelnými žebry. Slupka je hladká, tenká, jemná a mírně mastná. Základní barvu má zelenou, později voskově žlutou. Krycí barva je karmínově červená ve formě líčka nebo žíhání na převážné části povrchu. Zastíněné plody bývají méně vybarvené. Typické je modrofialové ojínění. Dužnina je jemná, šťavnatá. Barvu má zelenavě až bělavě krémovou. Chuť má slabě navinulou, velmi aromatickou, osvěžující. Vůně je méně výrazná, příjemná.

Hospodářské vlastnosti:

Plodnost: Do plodnosti nastupuje brzy, plodí dosti dobře, v mládí pravidelně, později střídavě.

Odolnost: Je silně napadána strupovitostí a dosti trpí padlím. Stromy jsou však dosti odolné proti mrazům.

Tvar a podnož: Nejlépe se jí daří na volně rostou-cích nízkokmenných tvarech. Vzhledem k bujnějšímu růstu jsou vhodné na lepších půdách slabě vzrůstné podnože (M 9, J-TE-E), na horších půdách středně vzrůstné podnože (M 26, M 7, MM 106).

Doba zrání: Sklizňová zralost nastává v teplejších oblastech ve druhé polovině července, v chladněj-ších začátkem srpna. Osvědčila se postupná sklizeň, při níž lépe vyzrávají a vybarvují se i méně osluněné plody uvnitř koruny. Při velké násadě je nezbytná probírka plodů. Konzumní zralost na-stává ihned po sklizni a trvá asi týdny.

Celkové zhodnocení: Přednosti odrůdy je ranost, dobrá a brzká plodnost, atraktivní vzhled plodů, velmi dobrá chuť, zvláště v teplejších polohách. Mezi nedostatky patří větší citlivost na strupovitost v chladnějších oblastech a větší citlivost na padlí ve velmi teplých oblastech a bujnější růst. Stromy vyžadují chemickou ochranu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *