Valor

 

Valor

Autor fotografie: Jan Dovrtěl

Původ: Kanada, byla vyšlechtěna jako kříženec odrůd Imperiál Epineuse a Grand Duke.

Růstové vlastnosti: strom roste středně bujně až bujně, habitus tvoří vzpřímený až polovzpřímený, později až rozložitý. List je opakvejdtý zelený středně až velmi lesklý. Květ je malý až středně velký, doba začátku kvetení středně raná až pozdní.

Plod: je velký, při nižší násadě až velmi velký, z bočního pohledu tvarem elipsovitý, z čelního pohledu nesouměrný. Základní barvu slupky má po odstranění ojínění fialovomodrou. Dužnina je žlutavě zelená, středně tuhá až tuhá, středně až velmi šťavnatá, v chuti navinulé sladká, při plném vyzrání sladká až velmi sladká, velmi aromatická, velmi dobrá až vynikající. Pecka je z bočního pohledu široce elipsovitá, z čelního úzce elipsovitá. Dužnina na jejích bocích může u některých plodů a v horších letech částečně ulpívat.

Zralost: zraje 7 dnů před odrůdou Domácí velkoplodá, sklizeň ve dvou termínech, zpravidla s odstupem týdne dle podmínek stanoviště a průběhu vegetačního roku.

Plodnost: je brzká až středně brzká, velká až velmi velká, pravidelná.

Vhodné podnože: lze použít všechny podnože.

Celkové hodnocení: mezi hlavní přednosti této odrůdy patří vynikající chuť plodů. Plodnost je velmi vysoká, strom plodí však často ve shlucích, což spolu s tenkou slupkou plodů způsobuje poměrně značné šíření moniliové hniloby. Je nutno provádět chemickou ochranu, popřípadě alespoň pravidelně odstraňovat shnilé plody ze shluků. Typická je též tvarem listu a jeho vysokou lesklostí. Není nijak náročná, roste ve všech polohách s výjimkou těch výrazně chladnějších, ani na stanoviště neklade žádné výrazné nároky. Mezi nedostatky patří citlivost na šarku. Je samosprašná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *