Unitop

 

raně zimní odrůda

Původ: ČR, kříženec ‚Golden Delicious‘ x ‚Diadem‘.

Růstové vlastnosti: středně bujně, v plodnosti slabě rostoucí, habitus stromu rozložitý, plodí ve shlucích na krátkém dřevě. Koruna válcovitá, zahuštěná dlouhými a středně tlustými výhony, větve obrůstají středně hustě. Květy jsou středně velké až velké, barva poupěte světle růžová.

Plod: středně velký, kulovitého tvaru, slabě žebrovaný, se středními svalci nad kališní jamkou. Kalich je středně velký, úšty středně dlouhé. Slupka středně tlustá, drsná, suchá, bez ojínění a mastnosti. Základní barva slupky zelenožlutá, krycí červená, forma žíhaná. Dužnina žlutavé barvy, navinulé sladké až nasládlé chuti, středně šťavnatá, aromatická. Konzistence dužniny křehká, měkká. Stopka tlustá, středně dlouhá.

Zralost: sklizňová v polovině září, konzumní koncem října, skladovatelnost do ledna.

Plodnost: brzká, vysoká, s důkladnou probírkou pravidelná.

Vhodné podnože: slabě a středně bujně rostoucí.

Celkové hodnocení: odrůda s barevným plodem. Strom se snadno tvaruje. Pěstuje se s probírkou a letním prosvětlovacím průklestem. Odolnost proti napadení houbovými chorobami je nízká. Je určena do teplé a střední chráněné pěstitelské polohy s chemickou ochranou. Ve vlhkém prostředí se na slupce plodů může objevit rzivost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *