Trent

 

Původ: kříženec odrůd ’Vierlandenský ’ x  ’Kavkazký’,

ČR – Velké Losiny;

Zraje: v 1.-2. týdnu července, plody dozrávají v hroznu rovnoměrně, dlouho drží a neopadávají.

Habitus / Růst: Keř je kulovitého tvaru, se vzpřímenými středně silnými a pružnými větvemi. Růst je středně silný, vysoký asi 140 cm, nezahušťuje. Kosterní výhony jsou dlouhé a vzpřímené. List je tmavě zelené barvy se silným řapíkem.

Hrozen: je středně dlouhý cca. 80 – 100 mm, mírně odstávající od větve, většinou s 13 bobulemi.

Plod: bobule jsou středně velké, kulovité, červené až tmavě červené barvy. Slupka je pevnější, konzistence je středně tuhá. Chuť je sladkokyselá, harmonická.

Plodnost: je raná, pravidelná a vysoká (4-7 kg/keř). Plné plodnosti dosahuje v 6. roce.

Odolnost: proti napadení antraknózou je vysoká.

Nároky: Na řez není náročná, vyžaduje pouze pravidelný řez na obnovu plodonosného dřeva. Je možné ji pěstovat i ve vyšších polohách.

Poznámka: Pro své senzorické vlastnosti jej lze použít jak pro přímý konzum tak i pro konzervárenské zpracování a mražení. Je vhodná pro ruční sklizeň,  i pro použití mechanizace.

Celkové hodnocení: jde o šlechtění vhodné pro způsoby pěstování u kterých je počítáno jak s ruční sklizní, tak i s použitím mechanizace. Tento druhý způsob sklizně byl na našich poloprovozních plochách úspěšně vyzkoušen. Trent nevyžaduje zvláštní podmínky pro svoje pěstování, dá se pěstovat i ve vyšších polohách, kde netrpí tolik jarními mrazíky jako současně zrající odrůda Jonkheer van Tets. Pro své všestranné použití a dobu zrání lze předpokládat že úspěšně doplní sklizňovou řadu u červeného rybízu. Je dobře množitelný pomocí dřevitých řízků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *