Tomana

Původ: ČR, 2008, volné opylení.

Plod: středně velký až velký, oválný. Slupka je lysá, žlutá, téměř celý plod je překrytý zářivou červení. Dužnina je oranžověžlutá, tuhá, šťavnatá, v době konzumní zralosti jemná a rozplývavá. Středně ulpívá na pecce. Chuťje sladká, aromatická, velmi dobrá.

Celková charakteristika: raná, žlutomasá nektarinka. Růst je středně bujný, korunu vytváří vznosnou, středně hustou. Květ je zvonkovitý. Plodnost je brzká, velká a pravidelná. Sklizeň je 18 dnů před odrůdou ‚Redhaven‘. Odolnost proti napadení kadeřavostí broskvoní je střední, proti nízkým teplotám ve dřevě i v pupenech rovněž střední. Proti padlí broskvoňovému vysoká, proti monilióze plodů nízká. Podnože lze použít všechny uvedené v přehledu, podle podmínek stanoviště. Pěstitelské tvary jsou nízkokmen s dutou korunou a zploštělé vřeteno. Požadavky – je náročná na polohy, půdy vyžaduje výživné a dostatečně zásobené vláhou.

Hodnocení: raná nektarinka poskytující výborné stolní ovoce, které se uplatní u drobných pěstitelů, při pěstování na vhodných stanovištích. Nejkvalitnější plody jsou z nejteplejších oblastí.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *