Tábor

Tábor je kvalitní a atraktivní zimní odrůda jabloně, vhodná pro přímý konzum i zpracování.

Původ: CZE, kříženec odrůd ‚Prima‘ a ‚Rubín‘.

Růstové vlastnosti: středně bujně až bujně rostoucí, habitus stromu rozložitý, plodí ve shlucích i jednotlivě na krátkém obrostu i dlouhých výhonech. Koruna široce kulovitá, zahuštěná středně dlouhými výhony, větve hustě obrůstají. Květy jsou velké, barva poupěte středně červená.

Plod: velký, ploše kulovitého tvaru, bez žebrování, se středními svalci nad kališní jamkou. Kalich je středně velký, úšty krátké až středně dlouhé. Slupka středně tlustá, na povrchu hladká, bez rzivosti, středně mastná. Základní barva plodu žlutozelená, krycí červená, forma celoplošná s výrazným žíháním. Dužnina žlutavé barvy, konzistence měkká až středně tuhá, šťavnatá, navinulé sladké chuti. Stopka středně tlustá a středně dlouhá.

Zralost: sklizňová koncem září, konzumní od listopadu, skladovatelnost do února.

Plodnost: brzká, hojná, s probírkou pravidelná.

Vhodné podnože: slabě a středně bujně rostoucí.

Celkové hodnocení: odrůda s atraktivním plodem. Strom se nesnadno tvaruje. Pěstuje se s probírkou plodů při přeplození a letním průklestem letorostů. Je rezistentní proti napadení strupovitostí. Odolnost proti napadení padlím jabloňovým je střední. V prvních letech plodnosti se u abnormálně velkých plodů objevuje pihovitost. Je určena do všech pěstitelských poloh s dostatkem vláhy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *