Sylvana (chrupka)

Sylvanadet

Původ: kříženec odrůd ’Kordia’ x  ’Van’, ČR.

Zrání: dozrává ve 4. až 5. třešňovém týdnu.

Růst/habitus stromu: Koruna je kulovitá až vysoce kulovitá, polovzpřímená, středně zahuštěná. Růst je středně silný až slabý. Kosterní větve svírají s kmenem úhel 45 – 60°, větve obrůstají dobře plodonosným obrostem.

Kvetení/opylování: je cizosprašná, kvete středně raně a hojně.

Pomologie plodu: plod je středně velký, kulovitý až široce kulovitý. Plody jsou průměrné hmotnosti, která se pohybuje kolem 7 g. Slupka má tmavě červenou barvu. Stopka plodu je středně dlouhá a dobře se odlučuje od plodu. Dužnina je červené barvy, šťavnatá, tuhá. Šťáva barví slabě, pecka je malá.

Plodnost: je raná, pravidelná, velmi úrodná.

Podnož/pěstitelský tvar: Je vhodná pro husté pásové výsadby do sušších a teplejších oblastí na tvarech jako vřetenovitý zákrsek, ČK a PK. Z podnoží jsou vhodné Colt, P-HL-B, P-HL-C, P-HL-A, P-TU-1, P-TU-2, P-TU-3.

Choroby a škůdci: Odrůda je náchylná k moniliové hnilobě plodů. Odolnost květů proti mrazu je vysoká, proti praskání střední.

Poznámky:  odrůda s velmi kvalitními plody pro přímý konzum i zpracování. Je vhodná do všech oblastí pěstování třešní i do vyšších poloh. Nesnáší zamokřené půdy.

Hospodářské vlastnosti: kvete středně raně a hojně. Bohatostí kvetení a velikostí násady plodů ji můžeme řadit mezi velmi úrodné odrůdy. Plody dozrávají v 5. třešňovém týdnu . Odrůda je náchylná k moniliové hnilobě plodů, plody je nutno v případě deštivého počasí před začátkem zrání ošetřit. Je vhodná pro husté pásové výsadby do sušších a teplejších oblastí.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *