Sunhaven

Původ: Byla vyšlechtěna křížením odrůd Redhaven a (J. H. Halle x Halehaven) v roce 1955 v Michigane (USA).

Růstové vlastnosti: vzrůstnost stromu je středně bujná až bujná, habitus tvoří polovzpřímený až rozložitý. Květ je zvonkovitého typu. Doba začátku kvetení je středně raná, doba trvání kvetení středně dlouhá.

Plod: je středně velký až velký, tvarem kruhovitý, při pohledu na kališní vrchol souměrný. Slupka je středně tlustá, středně hustě plstnatá, slabě až středně silně přilnavá k dužnině. Její základní barva je zelenavě žlutá. Na osluněné straně plodu se objevuje menší tmavě červené líčko nanesené rozmytou formou. Dužnina je žlutá, středně tuhá, nevláknitá. Chuť má aromatickou, s vyrovnaným poměrem cukrů a kyselin, velmi dobrou. Pecka je elipsovitého tvaru, v porovnání k plodu středně velká až velká, k dužnině střed­ně silně přilnavá.

Zralost: zraje 6 dnů před odrůdou Redhaven.

Plodnost: je velká až velmi velká.

Vhodné podnože: lze použít všechny podnože.

Celkové hodnocení: náchylnost k pukání pecky je velmi nízká až nízká, k opadu plodů před sklizní není nebo velmi slabá. Plody jsou dobře velikostně vyrovnané a nejsou náchylné na pukání za deště. Při plném vyzrání jsou náchylnější na otlaky, nesnáší proto delší transport. Odrůda je velmi dobře odolná k mrazu ve dřevě i v květních pupenech. Zdravě roste a patří k nejméně náročným odrůdám, které jsou u nás k dispozici. Proto se říká, že tam, kde už neroste nic jiného, můžeme zkusit ještě pěstovat Sunhaven. K jeho kladným vlastnostem navíc patří vcelku atraktivní plod s velmi dobrou chutí.

Plodnost je velká. Pěstování je možné ve všech oblastech určených pro broskvoně. Je dobře odolná proti mrazu. Odolnost vůči kadeřavosti je střední. Plody jsou vhodné pro stolní použití.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *