Strýmka

 

Původ: Pěstuje se od dávných dob, rozšířena ve všech ovocnářských oblastech, zvaná též „Kyseláče“.

Popis odrůdy: Patří mezi nejotužilejším odrůdám, snese dobře i vyšší a větrné polohy. Značně odolává strupovitosti i padlí. Tvoří mohutné stromy se středně velkými plody sladce kyselé chuti.

Popis plodu: tvar plodu: středně velký až menší, vejčitého tvaru, barva plodu je trávově zelená s žíhaným líčkem, dužninaje zelenavě bílá, nakyslé chuti. Sklízí se koncem října (zimní odrůda). Velmi dobře se skladuje: může se konzumovat od února do července a dá se dokonce i krechtovat.

Poznámky: Vytváří mrazuvzdorné stromy, vhodné do alejí. Často ji proto najdeme v jabloňových výsadbách kolem cest.

1 komentář k odrůdě “Strýmka

  1. Mám 2 prastaré kusy této odrůdy po dědovi (vysazeny v r.1924). Mají střídavou plodnost (rodí skoro pravidelně 1x za dva roky) a v rodině se plody využívaly především na výrobu jablečného destilátu. Jablka se sklízela těsně před opadem v pozdním podzimu. Mají hodně šťávy a k výrobě destilátu je stále používám. V palírnách se diví, co je to za druh, že tak hodně „teče“.
    Stromy nebyly nikdy chemicky ošetřovány, rostou v jílovité zemině v nadm .výšce 300 m.n.m. na Zábřežsku a nijak zvlášť je neprořezávám (i když by to potřebovaly). Bohužel letos se na jednom z kmenů objevily plodnice dřevokazné houby sírovce žlutooranžového.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *