Starkresa

Starkresa

Původ: Byla vyšlechtěna ve VŠÚO Holovousy s.r.o. křížením selekce HL 223 ‚Starkrimson Delicious‘ x ‚Zvonkové‘ rezistentním genotypem 24TRS 19T-2TE 92. Zkoušena pod označením HL 2280.

Vlastnosti stromu: Stromy rostou zpočátku bujně, později jen středně silně. Koruny vytváří vzpřímené, středně vzrůstné. Jedná se o spurtypovou odrůdu, jejíž větve bohatě obrůstají krátkým plodonosným obrostem.

Vlastnosti plodu: Plody jsou středně velké (133 – 180 g), kulovitého až kulovitě kuželovitého tvaru v kališní části mírně zhranatělé. Slupka je hladká, pevná, zelenožlutá, z větší části překrytá červenou krycí barvou. Dužnina je zelenavě žlutá, jemná, pevná a šťavnatá. Chuť je velmi dobrá, sladce navinulá, příjemně aromatická.

Hospodářské vlastnosti: Doba květu: Kvete středně pozdně a je dobrým opylovačem.
Plodnost: Plodnost je středně raná, vysoká, avšak má sklon ke střídání. Odolnost. Odrůda je dosti rezistentní vůči strupovitosti a padlím trpí jen málo. Skládkové poruchy a choroby se nevyskytují.
Tvar a podnož: Nejvhodnějším tvarem jsou volně rostoucí zákrsky na podnoži M 9. V horších půdních podmínkách lze použít i středně vzrůstné podnože. Doba zrání: Sklízí se v říjnu, několik dnů po odrůdě ‚Golden Delicious‘. Plody konzumně dozrávají v listopadu a i v běžném sklepě vydrží až do jarních měsíců.

Celkové zhodnocení: Odrůda odolná proti chorobám, vhodná pro samozásobitelské pěstování v teplých oblastech. Vyniká dlouhodobou skladovatelností a v jarním období i celkovou kvalitou plodů. Vyžaduje však regulaci násady řezem nebo probírkou plůdků.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *