Rychlice (srdcovka)

rychlice

Původ: Vznikla v Německu v minulém století jako náhodný semenáč.
Vlastnosti stromu: V mládí roste silně, v období plodnosti jen středně silně. Koruny vytváří vysoce jehlancovité, později až kulovité. Kosterní větve rostou vzhůru. Postranní větve jsou vodorovné, později převislé, řídké. Stromy kvetou velmi raně a jsou cizosprašné. Mezi vhodné opylovače patří např. odrůdy Napoleonova a Rivan.
Vlastnosti plodu: Odrůda pomologicky patří mezi srdcovky. Plody jsou poměrně malé (v průměru kolem 3,5 g), kulovitého až mírně srdčitého tvaru. Slupka je jemná, nejdříve jasně červená, později až kalně fialově hnědá. Dužnina je měkká, nejdříve jasně červená, později fialově hnědá, méně šťavnatá, mírně navinulá a málo aromatická, celkově jen dobré chuti. Šťáva barví slabě. Plody jsou vhodné pouze pro přímý konzum.
Hospodářské vlastnosti:
Plodnost: Je velmi raná, v průměru hojná, v některých letech však z důvodu poškození květů mrazem vynechává.
Odolnost: Stromy snášejí zimní mrazy velmi dobře. Květy a poupata však často bývají poškozovány pozdními jarními mrazíky. Odrůda je středně citlivá k moniliové hnilobě plodů. Díky velmi rané době dozrávání zcela uniká výskytu červivosti. Plody jsou středně odolné k praskání v době dešťů.
Tvar a podnož: Pro čtvrtkmen nebo polokmen jsou vhodné podnože ptáčnice nebo mahalebka. Pro nižší tvary se doporučuje pouze podnož P-HL-B.
Doba zrání: Jedná se o naši nejranější odrůdu třešně, která v průměru v nejteplejších oblastech začíná dozrávat již koncem května.
Celkové zhodnocení: Pro pěstování jsou nejvhodnější teplé polohy a jižní svahy, kde plody nejdříve dozrávají. Nejlépe se daří v lehčí hlinité až hlinitopísčité půdě, avšak dostatečně vlhké. Určitý význam má jako naše nejranější odrůda třešně. Jejím nedostatkem je však poměrně nízká kvalita plodů. Proto je nyní nahrazována odrůdou Rivan, která sice zraje o několik dnů později, avšak má mnohem kvalitnější plody.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *