Nijisseiki

Nijisseiki

Původ: JPN, semenáč neznámého původu.

Růstové vlastnosti: středně bujně až bujně rostoucí, habitus stromu vzpřímený, plodí ve shlucích na krátkém dřevě. Koruna zahuštěná dlouhými tlustými letorosty, větve obrůstají pravidelně.

Plod: středně velký, ploše kulovitého, souměrného tvaru. Kališní jamka mělká, kalich malý, úšty krátké, setrvalost kališních lístků je krátká. Slupka tenká, hladká, bez ojínění, se rzivými malými lenticelami, slabě mastná. Základní barva slupky žlutá, krycí barva chybí. Dužnina žlutavé barvy, sladká v chuti, více šťavnatá, konzistence jemná, měkká. Tendence k praskání plodů je nízká. Stopka je dlouhá a středně tlustá. Okraj listové čepele je pilovitý.

Zralost: sklizňová od konce srpna, konzumní od září, skladovatelnost do listopadu.

Plodnost: brzká, hojná, s probírkou pravidelná.

Vhodné podnože: slabě a středně bujně rostoucí.

Celkové hodnocení: cizosprašná odrůda s kulovitými plody, snadno tvarovatelná. Pěstuje se s jarním průklestem a zakráčením jednoletých výhonů. Pro zvětšení plodů se užívá důkladné probírky plodů. Odolnost proti napadení strupovitostí je vysoká, rovněž i proti nízkým teplotám. Je určena do všech pěstitelských poloh. Afinita s kdouloňovými podnožemi je dobrá.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *