Moravský sladkoplodý

Moravsky_sladkoplody

Původ: ČR, registrace 1954. Požadavky: nenáročná na stanoviště a na půdy.

Růst: bujný, korunu vytváří široce pyrami­dální.

Plod: v květenství obsahuje 15-20 plodů (i více). Jednotlivé malvičky jsou oválné, červenooranžové. Slupka středně pevná. Dužnina je žlutooranžová, sladce navinulá až mírně trpká.

Podnož: jeřáb pravý nebo-li obecný. Tvar: ČK, PK.

Plodnost: velká a pravidelná.

Zrání: dozrává podle stanoviště od konce srpna až do konce září, stejnoměrně.

Odolnost: proti napadení chorobami a škůdci střední, proti nízkým teplotám ve dřevě i květu vysoká.

Celkové hodnocení: odrůda červeného jeřábu, pro svoji nenáročnost a vyhovující tvar koruny je používána do silničních stromořadí ve vyšších polohách. Plody jsou bohaté na vitamíny, vhodné ke zpracování.

Vznikl výběrem z formy moravského jeřábu. Odrůda nemá zvláštní požadavky na půdu ani klima. Dá se pěstovat i ve vyšších horských oblastech. Nejčastěji pěstovaným tvarem je stromem na semenáči jeřábu obecném. Plodnost je vysoká a pravidelná. Plodem jsou malvičky jasně červené barvy, uspořádané v chocholíku. Používají se v domácnostech i v potravinářském průmyslu. Plody dozrávají v druhé polovině září. Odrůda netrpí škůdci ani chorobami a je samosprašná.

Jeřáb obecný „Moravský sladkoplodý“ (Sorbus aucuparia var.moravica) – chutná odrůda klasických sladkoplodých jeřabin. Plody na rozdíl od planých jeřabin nejsou nahořklé, ale mají příjemnou sladkokyselou chuť. Plody se konzumují čerstvé, sušené, ve šťávách, likérech, zavařeninách, čajích, užívají se do jídel i jako náhrada za brusinky. Obsahují mnoho cenných látek, využívají se i v léčitelství. Odrůda byla objevena jako náhodný semenáč na severní Moravě asi před 200 lety. Dřevina nenáročná na pěstování, vhodná i do horských poloh (až 1500 m). Dřevina nenáročná na pěstování, vhodná i do horských poloh (až 1500 m). Řez se provádí hlavně výchovný, po zapěstování korunky se provádí spíše občasný udržovací řez. Vysazuje se na vzdálenost 4 – 8 m, hodí se pro zahrady, sady, parky, aleje a stromořadí i pastviny. Pěstuje se ve tvaru zákrsku, čtvrtkmenu, polokmenu i vysokokmenu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *