Modřinka

Původ: ČR, registrace 2005, kříženec ‚Halehaven‘ x ‚Cresthaven‘.

Plod: střední až velký, podlouhlý. Slupka je středně tlustá, málo plstnatá. Základní barva je zelenožlutá, z větší části překrytá výrazným červeným líčkem. Dužnina je oranžovožlutá, středně pev­ná, bez vláken, oddělitelná od pecky. Chuť je navinule sladká, aromatická, výborná.

Celková charakteristika: středně raná, žlutomasá odrůda. Růst je středně bujný, korunu vytváří vzpřímenou, později mírně rozloženou. Květ je zvonkovitý. Plodnost je brzká, velká, pravidelná. Sklizeň je 7 dnů po odrůdě ‚Redhaven‘. Odolnost proti napadení kadeřavostí broskvoní je střední, proti nízkým teplotám vysoká. Podnože lze použít všechny uvedené v přehledu, podle podmínek stanoviště. Pěstitelské tvary jsou nízkokmen s dutou korunou a zploštělé vřeteno. Požadavky – středně náročná odrůda na polohu a půdu.

Hodnocení: plody jsou vhodné pro přímý konzum i konzervárenské zpracování. Odrůda je hodnocena především pro vysokou odolnost proti nízkým teplotám. Lze ji vysazovat i do okrajových oblastí na chráněná stanoviště. Tato česká odrůda má velmi kvalitní a atraktivní plody a je pěstitelsky poměrně nenáročná.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *