Mája

maja

Odrůda vznikla kombinačním křížením odrůd Vislucha a NŠ 68-11 na šlechtitelské stanici ve Velkých Losinách. Do sortimentu byla zařazena v roce 1992.

Keř: je středně vzrůstný, prýty jsou středně silné, vzpřímené se skloněnými konci. Spodní část prýtu je poseta drobnými ostny. Barva prýtu je světle hnědá. Jednoleté výhony jsou střední síly vzpřímené, dosahují výšky cca 150cm. Pro pěstování nevyžaduje drátěnku.

List: tří až pětičetný mírně vydutý, listová čepel je okrouhlého tvaru s krátkou špičkou. Barva je leskle tmavě zelená.

Plod: má kuželovitý tvar. Lůžko je špičatě kuželovité, barva plodu je jasně červená až tmavě červená. Barva šťávy je světle červená. Plod je pevný, střední velikosti, dobře oddělitelný od lůžka. Chuť je slabě navinulá, aromatická s výraznou vůní po lesních malinách. Dozrává v druhé dekádě července.

Celkové hodnocení: jedná se o klasickou odrůdu plodící na dvouletém dřevě. Plodnost je střední, plody jsou střední velikosti. Odrůda není náchylná k houbovým chorobám ani suchu. Nemá problémy při přezimování. Její předností je dostatečná tvorba odnoží, dobrý zdravotní stav, plasticita k pěstebním podmínkám a velmi výrazná, aromatická chuť plodů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *