Lotos

 

Původ: Vyšlechtěna křížením ’Otcovo’ x ’Jolana’ ve stanici ÚEB ČR ve Střížovicích. Název odrůdy se vztahuje k velmi hezkému červenému zbarvení plodů.

Zrání: Plody se sklízejí v září, asi 3 týdny před odrůdou ’Golden Delicious’. Ve sklepě vydrží do prosince, při skladování v chladírně mnohem déle.

Růst/habitus stromu: Růst středně silný až silný, vzpřímený. Dobře obrůstá krátkými až středními plodonoši. Řezem  je třeba napomáhat rozevírání koruny. Plodí i na letorostech.

Kvetení/opylování: Je dobrým opylovačem se střední dobou kvetení.

Pomologie plodu: Plod je středně velký až velký, kulovitě kuželovitý, mírně žebernatý. Stopka krátká. Slupka hladká, slabě mastná, tenká, většinou bez rzivosti. Základní žlutá barva je na většině plodu překryta červeným až purpurovým zbarvením. Během skladování se zbarvení plodů projasní. Dužnina je krémová, středně pevná, šťavnatá, rozplývavá. Sladce aromatická.

Plodnost: Do plodnosti vstupuje brzy, při intenzivním pěstování plodí hojně a pravidelně.

Podnož/pěstitelský tvar: Vzhledem k bujnějšímu růstu vyžaduje pro intenzivní pěstování slabě rostoucí podnože. I v extenzivních kulturách dosahuje dobré velikosti plodů.

Choroby a škůdci: Je odolná vůči strupovitosti, ale dost trpí padlím.

Poznámky:Podzimní až raně zimní odrůda se sladším typem plodů velmi dobré chuti a atraktivního vzhledu. Vzhledem k citlivosti na padlí je méně vhodná do teplejších oblastí. Nevýhodou je krátká stopka, která může způsobovat částečné vytlačování plodů, jejich propad před sklizní a obtížnější česání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *