Lord Lambourne

 

Původ: Odrůda jabloně byla vyšlechtěna ve VŠÚO v Holovousích jako mutant odrůdy ´Lord Lambourne´. Původní odrůda byla získána křížením odrůd ´James Grieve´ x ´Worcesterská parména´ v Anglii.

Vlastnosti stromu: Stromy rostou středně silně, později, zvláště na podnoži M 9, jen slabě. Koruny jsou středně husté, téměř kulovité s mírně převislými větvemi. Tato vlastnost je vyvolána plodností na středně dlouhých proutcích, které z terminálních pupenů zakvétají a vzniklé plodonoše dále rozvětvují. Stromy kvetou středně raně a jsou dobrými opylovači.

Vlastnosti plodu: Plody mají střední velikost, jejich průměrná hmotnost ve staničním pokusu dosáhla 147 g . Tvar mají pravidelný, kulovitý až ploše kulovitý, pravidelný a souměrný bez zřetelného žebrování. Slupka je hladká, silnější, středně pevná, s postupující zralostí mastná. Základní barva je zelenavě žlutá, avšak téměř zcela bývá překryta tmavě červeným rozmytým líčkem. Plody mají velmi pěkný vzhled. Dužnina je žlutavě bílá, křehká, jemná, dosti šťavnatá. Chuť má navinule sladkou, dosti aromatickou, výbornou.

Hospodářské vlastnosti:

Plodnost: Je velmi raná, většinou velmi vysoká a pravidelná.
Odolnost: Stromy středně trpí strupovitostí, avšak vůči padlí jsou odolné. Jsou citlivé na gumovitost dřeva (mykoplazmóza) a proto je nutné pro rozmnožování používat jen bezvirozní materiál.

Tvar a podnož: Odrůdu lze pěstovat na všech podnožích a tvarech, avšak nejvyšší výnosy dosahuje na podnoži M 9 ve tvaru volně rostoucích zákrsků. Na této podnoží vyžaduje včasné zmlazování.

Doba zrání: Sklizňová zralost je nejčastěji v druhé polovině září, avšak optimální sklizňové období je krátké – často trvá jen několik dní (potom začínají plody předčasně opadávat). Konzumní zralost nastává současně se sklizní a v dobrém sklepě končí během prosince.

Celkové zhodnocení: jedná se o mimořádně úrodnou a kvalitní podzimní odrůdu velmi vhodnou pro pěstování u drobných pěstitelů a to zejména ve středních polohách. Při rozmnožování je nutno používat bezvirozní materiál jinak stromy trpí gumovitostí dřeva (nemocné stromy slabě rostou, často namrzají a plody jsou menší). Vyžaduje každoroční detailní řez plodonosného obrostu

‚LORD LAMBOURNE RED‘

PŮVOD: ČSFR. Odrůda vznikla jako mutace po ozařování stromků odrůdy ‚Lord Lambourne‘ na gamapoli. Po jejich přesázení do ústavu v Holovousích se poprvé mutace objevila v roce 1969.

POŽADAVKY, RŮST, PLODNOST, PODNOŽ, TVAR: stejné jako u původní odrůdy:

PLODY: se liší od plodů výchozí odrůdy především barvou i větší velikostí. Jsou větší, vyrovnané, kulovité, hladké, zelenavě žluté, prakticky celé kryté rozmytou karmínovou červení. Dužnina je žlutavě bílá, křehká, jemná, velmi šťavnatá, navinule sladká, velmi dobrá.

ZRÁNÍ, ZDRAVOTNÍ STAV, OPYLOVACÍ POMĚRY: stejné jako u původní odrůdy ‚Lord Lambourne‘.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *