Lobo

Lobo

PŮVOD: Kanada, Ottawa. Je semenáčem odrůdy Mac Intosh z r. 1906. Do praxe bylo zavedeno v r. 1930.

STROM: roste slaběji a vytváří dosti nepravidelnou, přiměřeně hustou korunu. Výhony jsou středně dlouhé, plodonosný obrost střední. V prvních letech je nutný hlubší výchovný řez a později zmlazovací řez.

Odolnost: proti mrazu je dosti dobrá, strupovi ostí i padlím trpí velmi silně.

Stanoviště: Je poměrně náročné, půdy vyžaduje vyhnojené, hlinité, přiměřeně vlhké, polohu chráněnou, sušší, jinak hodně trpí strupovitostí.

Tvar a podnož: podle dosavadních zkušenosti je vhodné pro intenzivní výsadby nižších tvarů, čtvrtkmen, zákrsek, vřetenovitý zákrsek a v nejlepších půdách na M9. Pro výsadby ovocných stěn typu palmet se hodí. Opylovací poměry: samo je dobrým opylovačem. Kvete středně raně.

Plodnost: je raná, hojná, pravidelná, nasazuje po 1—2 plodech z květenství a vytváří shluky plodů. Ovoce nesmí na stromě přezrát, jinak snadno padá a zkracuje se jeho konzumní zralost.

PLOD: je střední až větší, ploše kulovitý, mírně ke kalichu stažený. Slupka: je pevná, pružná až kožovitá. Základní barvu má zelenožlutou, později slámově žlutou. Krycí barva je rozmytá, zastřeně červená, líčko velmi intenzívně tmavě červeně zbarvené. Lenticely jsou malé, nenápadné. Plody jsou slabě ojíněné. Stopka: je silnější, vzpřímená, středně dlouhá až delší. Dužnina: je bílá, křehká, rozplývavá, šťavnatá. Chuť: je sladká, mírně navinulá, aromatická, velmi dobrá. Voní podobně jako Mac Intosh.

Zralost a skladovatelnost: sklízí se ve 2. polovině září, konzumně dozrává 14 dní po sklizni, vydrží do prosince i déle. Schopnost přepravy: je špatná, vyžaduje opatrnou sklizen. Při skladování nevadne, ale moučnatí

CELKOVÉ HODNOCENÍ: odrůda je velmi úrodná, na stanoviště i agrotechniku náročná, velmi náchylná k chorobám, vhodná jen pro nízké tvary. Tržně vyhovuje pěkným vzhledem a velmi dobrou chutí. Plody mají kratší konzumní zralost než Mac Intosh.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *