Kordona

Kordona

Je zimní sloupcovitá odrůda.

Původ: CZE, kříženec odrůd ‚Mc. Intosh Wijcik‘ a ‚Fiorina‘.

Růstové vlastnosti: bujně rostoucí, habitus stromu vzpřímený, typ sloupcovitý, plodí ve shlucích na krátkém dřevě. Terminál obrůstá nepravidelně rozvětvenými tlustými plodonoši. Květy jsou středně velké až velké, barva poupěte tmavě růžová.

Plod: středně velký, kuželovitého tvaru, znatelně žebrovaný, se středně výraznými svalci nad kališní jamkou. Kalich je středně velký, úšty krátké. Slupka středně tlustá až tlustá, na povrchu hladká, nerovná, slabě mastná. Základní barva slupky zelenožlutá, krycí červená, forma líčko. Dužnina bílé barvy, sladce navinulé chuti, středně šťavnatá. Konzistence dužniny jemná a tuhá. Stopka středně tlustá až tlustá, krátká.

Zralost: sklizňová začátkem října, konzumní od prosince, skladovatelnost do ledna.

Plodnost: brzká, střední, s probírkou pravidelná.

Vhodné podnože: všechny růstové typy.

Celkové hodnocení: odrůda s kalvilovitým plodem. Pěstuje se s probírkou plodů při přeplození. Rezistentní proti napadení strupovitostí, odolnost proti napadení padlím jabloňovým je nízká. Je náročná na půdní prostředí s dostatkem vláhy a užitím listových hnojiv během vegetace. Je určena pro pěstování v chráněných lokalitách teplých a středních poloh. Potřebuje dlouhou vegetační dobu pro vyzrávání růstových pletiv.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *