Korál

Původ: ČR, vznikl křížením výchozích materiálů Klon L x Vierlandenský na Šlechtitelské stanici ve Velkých Losinách. Do listiny povolených odrůd byl zařazen v roce 1996. Odrůda je přihlášena k právní ochraně podle zákona č.132/89 Sb.
Růst: v počátku vývinu je slabý. Po nástupu do plodnosti je růst průměrný. Keře dosahují výšky 150 cm, mají kulovitý tvar, se silnými kosterními větvemi, které obrůstají krátkým plodonosným obrostem. Keře jsou nápadné svými velkými, lesklými sytě zelenými listy. Běžným pěstitelským tvarem je keř, ale na stromku vyniká jeho velikost bobulí a délka hroznu.
Hrozen: je velmi dlouhý (18 cm) s velkými jasně červenými bobulemi(průměrný počet 27), které jsou na dlouhé stopce. Bobule jsou sladší chuti,aromatické dobře drží na stopce, neopadávají. Použítí je všestranné, včetně přímého konzumu.
Plodnost: je vysoká a pravidelná. Snáší horší podmínky v době květu. Plné sklizně dosahuje 6.-7. roce po výsadbě. Je to odrůda vhodná pro ruční sklizeň.
Doba zrání: řadíme jej mezi pozdně zrající odrůdy. Dozrává 7 dní po odrůdě Holandský červený koncem třetího sklizňového týdne. Bobule v hroznu dozrávají stejnoměrně. I přezrálé bobule drží dobře na stopce a neopadávají.
Zdravotní stav: je velmi dobrý. Klon netrpí antraknozou ani ostatními houbovými chorobami.
Nároky na řez: jsou minimální z hlediska pomalejšího stárnutí a tedy i potřebné obnovy plodonosného dřeva.
Celkové hodnocení: jde o odrůdu vhodnou pro pěstování tam kde je počítáno s ruční sklizní. Její plody jsou kvalitní, velmi snadno česatelné, při sklizni je možné počítat s vysokými výkony. Očesané ovoce dobře snáší transport a následné zpracování. Je vhodné ji pěstovat ve vlhčích oblastech řepařského a bramborářského výrobního typu, kde dává pravidelné, vysoké výnosy. Neopomenutelným kladem je celkový výborný zdravotní stav. Odrůda Korál je množena pomocí dřevitých řízků. Ve školce je potřeba počítat s dvouletým pěstováním.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *