Klára

Původ: Odrůda jabloně byla vyšlechtěna ve VŠÚO v Holovousích zkřížením odrůd ´Hvězdnatá´ x ´Hájkova reneta´.

Vlastnosti stromu: Růst stromů je zpočátku nadprůměrný, později jen střední, kompaktní. Výhony jsou silné, větve mají určitý sklon k vyholování. Koruny jsou vzpřímené až vysoce kulovité, řidší. Větve i výhony se špatně ohýbají. Stromy kvetou středně pozdně, mají dobře klíčivý pyl a jsou dobrými opylovači.

Vlastnosti plodu: Je menší až průměrné velikosti (hmotnost se nejčastěji pohybuje v rozmezí 111 až 148 g). Tvar je kulovitý až ploše kulovitý, souměrný. Slupka je hladká, ojíněná, jen slabě mastná, pevná. Základní barva je slámově žlutá, krycí barva je jasně červená, většinou rozmytá na převážné části povrchu plodů. Dužnina je krémově bílá, méně šťavnatá, středně pevná, jemná, příjemně nasládlá, aromatická, dobrá až velmi dobrá.

Hospodářské vlastnosti:

Plodnost: Je pozdnější, středně vysoká a středně pravidelná.

Odolnost: Vůči strupovitosti i padlí je odolná. Je částečně odolná i proti sviluškám. Plody jsou častěji napadávány obalečem, avšak jsou odolné proti otlačení.

Tvar a podnož: Lze ji doporučit především pro volnější tvary v kombinaci s podnoží M 9 nebo se středně vzrůstnými typy do horších půdních podmínek. Vzhledem k charakteru růstu není vhodná pro přísné tvary. Při tvarování nesnáší přílišný zkracovací řez.
Doba zrání: Stromová zralost nastupuje podle polohy v průměru od poslední dekády září do první dekády října. Konzumní období je od prosince do března.

Celkové zhodnocení: Vzhledem ke komplexní odolnosti je tato odrůda vhodná pro alternativní pěstitelské systémy. Nejlépe se osvědčují teplé a středně teplé polohy zvláště při použití zakrslých podnoží. Ve vyšších polohách hůře diferencuje květní pupeny (menší plodnost) a kvalita plodů je horší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *