Karola

Karola

Původ: ČR, byla vyšlechtěna jako kříženec odrůd Kloboucká raná a Velkopavlovická.

Růstové vlastnosti: strom roste středně bujně, habitus tvoří vzpřímený. Květ je středně velký, doba začátku kvetení raná až středně raná.

Plod: je středně velký, z bočního i čelního pohledu tvarem kruhovitý, bez špičky na vrcholu, podle švu slabě nesouměrný. Povrch plodu je hladký. Slupka je středně hustě až hustěji plstnatá, základní barvu má světle oranžovou, na osluněné straně je tato zpravidla překryta menším až středně velkým červeným líčkem naneseným mramorováním až rozmytou formou. Dužnina je oranžová, středně tuhá, příjemně jemné konzistence, středně až více šťavnatá, navinulé sladká až sladká, aromatická, velmi dobré chuti. Elipsovitá pecka je většinou pouze středně dobře odlučitelná od dužniny. Jádro je silně hořké.

Zralost: zraje 10 dnů před odrůdou Velkopavlovická.

Plodnost: je brzká, velká až velmi velká, někdy mírně střídavá.

Vhodné podnože: lze použít všechny podnože.

Celkové hodnocení: standardní odrůda raného sortimentu českého původu. Vyniká raností, atraktivností velmi chutných plodů a značnou otužilostí stromů, které lze s úspěchem pěstovat i v okrajových oblastech na chráněných stanovištích. Je však poměrně náročná na podmínky konkrétního stanoviště. Pro zdárný růst a dobrou vitalitu stromů vyžaduje půdy živné, přiměřeně vlhké a kvalitně provedenou agrotechniku. Při přeplození stromů, které nastává při dobrém odkvětu, je nutné provedení důkladné probírky plodů.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *