Jizera

Jizera

raně zimní odrůda
Původ – ČR , začátek šlechtění ve VŠÚO Holovousy ukončené na ŠS Těchobuzice. Vznikla křížením odrůd Boscova lahvice a Drouardova. Registrována je od r. 2000.
Plody – jsou střední a větší, mají široce kuželovitý tvar. Slupka je hladká, zelenožlutá, bez krycí barvy. Na povrchu plodu jsou jemné tmavší lenticely, u kalichu a kolem stopky se vyskytuje slabé bronzově rzivé mramorování. Dužnina je bělavá, při dozrání jemně máslovitá, značně šťavnatá, má navinule sladkou, aromatickou výbornou chuť.
Růst – je z počátku bujný, později střední, tvoří kulovité, středně zahuštěné koruny, obrůstá středně dlouhým i kratším plodonosným obrostem.
Plodnost – je středně raná, pravidelná, bohatá.
Zrání – sklízí se koncem září až začátkem října, konzumně dozrává v listopadu, vydrží do prosince,v chladírně do ledna i déle.
Odolnost – k nízkým teplotám je dobrá, k houbovým chorobám střední.
Tvar a podnož – pro intenzivní sady jsou vhodné nízké tvary, při použití podnože kdouloň, afinitu má dobrou, tvoří brzký obrost i na jednoletých štěpovancích. Pro vyšší kmenné tvary se užívá hrušňový semenáč.
Opylování – kvete středně raně, vhodnými opylovači jsou např. Konference, Erika, Dicolor, Bohemica, Delta.
Požadavky – odrůda je vhodná především pro teplé a střední polohy s dobrými půdnímo podmínkami, dostatečně zásobenými vláhou. Méně vhodné jsou vlhčí drsnější polohy s vyšším tlakem ke strupovitosti.

Poznámky:  Odrůda s vyšší potřebou vláhy, nenáročná na půdní prostředí. Nevyžaduje žádné speciální agrotechnické postupy. Je vhodná do všech produkčních oblastí. Odrůda vhodná pro přímý konzum, transport a konzervárenství.

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *