Jarka

Jarka

Původ: Byla vyšlechtěna ve VŠÚO v Holovousích jako hybrid odrůd jabloní ´Golden Delicious´ x ´Lord Lambourne´. Zkoušena byla pod číslem HL 82.

Vlastnosti stromu: Stromy rostou středně silně, později slaběji. Koruny jsou široce kulovité, později až mírně převislé. Větve jsou nasazovány v tupějších úhlech a vytvářejí zpočátku dostatečný plodonosný obrost, později mírně vyholují. Plodí i na jednoletém dřevě a na proutcích. Stromy jsou středně náročné na řez. Kvetou středně raně a jsou dobrými opylovači.

Vlastnosti plodu: Plody mají nejčastěji nadprůměrnou velikost (130-190 g). Tvar mají pravidelný, obvykle kulovitý, souměrný mírně žebernatý. Základní barva je zelenavě žlutá, krycí barva nanesená formou žíhání a líčka je jasně červená, při plném vyzrání až tmavě karmínová. Vyskytuje se na 60-90% plochy povrchu plodů. Dužnina je krémově žlutá, má středně zrnitou strukturu, je středně pevná a šťavnatá. Celkově má velmi dobrou harmonickou sladší chuť a příjemné aroma. Po rozkrojení jen málo hnědne.

Hospodářské vlastnosti:

Plodnost: Je raná, dosti vysoká a pravidelná.

Odolnost: Stromy jsou dosti odolné proti padlí, středně silně trpí strupovitosti

Tvar a podnož: Odrůda nemá zvláštní nároky na výchovný řez a tvarování. Lze ji použít na všechny pěstitelské tvary. K výsadbě jsou vhodné i jednoleté očkovance a to především pro zapěstování vřeten. Kromě podnože M 9, pro výsadby vřeten, jsou pro tvary volně rostoucích zákrsků vhodné také podnože M 26, MM 106 a M 7. Pro horší půdní podmínky a větší spony se doporučuje také podnož A 2.

Doba zrání: Sklizňová zralost v závislosti na poloze a teplotních podmínkách roku nastává nejčastěji koncem září nebo začátkem října, obvykle několik dnů po odrůdě ´Rubín´. Plody se dobře skladují v chlazeném skladu až do dubna. Optimální konzumní období plodů je prosinec až březen. Při běžném skladování v průměru vydrží do února.

Celkové zhodnocení: Vyniká vysokou a pravidelnou plodností, pěkným vzhledem a celkovou kvalitou plodů. Ve výsadbách může nahradit odrůdu ´Rubín´ s ohledem na svou vhodnost pro moderní pěstitelské tvary (štíhlá vřetena) vysazované v hustých sponech a celkově vyšší plodnost. Přednostně by měla být doporučována do teplejších a sušších oblastí, kde nevyžaduje intenzivní chemickou ochranu proti strupovitosti. S úspěchem ji lze však pěstovat i ve vyšších polohách
Nesrsta: střední až větší vzrůst, sklon k vyholování větví. tolerance ke strupovitosti, středně trpí padlím, sladší chuť, ve vyšších polohách chuť navinulejší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *