Herman

Původ: Švédsko, registrace 2004, kříženec ‚Carská x ‚Ruth Gerstetter‘.

Plod: střední, vejčitý. Slupka je středně tlustá, jemná, barvu má červenomodrou, s fialovým ojíněním. Dužnina je pevná, zelenavě žlutá, šťavnatá, středně dobře oddělitelná od pecky. Chuťje navinulé sladká, aromatická, dobrá.

Celková charakteristika: velmi raná, samosprašná pološvestka. Růst je středně bujný, korunu vytváří kulovitou. Plodnostje brzká, velká, pravidelná. Sklizeň je 57 dnů před odrůdou ‚Domácí velkoplodou‘. Odolnost proti mrazu je vysoká, proti napadení šarkou švestek je tolerantní. Podnože lze použít všechny uvedené v přehledu, podle podmínek stanoviště. Pěstitelské tvary jsou ČK i nízké tvary.

Požadavky: je středně náročná na polohy a půdy.

Hodnocení: odrůda je oblíbená pro svoji ranost, plody jsou vhodné pro přímý konzum i domácí zpracování. Lze ji vysazovat ve všech oblastech pro slivoně, především do malých zahrádek, ale i do větších výsadeb.

Odrůda byla vyšlechtěna v roce 1977 ve Švédsku ( Carská x Ruth Gerstetter ), zraje ve druhém týdnu zrání slivoní, to znamená asi v polovině července. Plody jsou tmavě červenavě modré, se slabé fialovým odstínem, středně velké až velké ( 30 až 35 g ), s velmi dobrou vnitřní kvalitou. Plodí časně, pravidelně a dobře. Postupná zralost však často vyžaduje probírku, někdy plody předčasné padají. Stromy rostou středně až silně, mají malé nároky na teplo, květy jsou samosprašné a dobře odolávají dešťům. Odrůda je tolerantní vůči šarce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *